vFolie 5Folie 9 Folie 9
Folie 9
Folie 9

2. mezinárodní setkání modelů tramvají značek Ringhoffer a ČKD Tatra v Muzeu MHD v Praze 2022

Folie 9Tak je to zase za námi! – naše 2. mezinárodní setkání v Praze. Taková dlouhá příprava a najednou je vše rychle pryč. Zažili jsme opět dva nádherné dny v Muzeu MHD v Praze! ! Objevilo se několik nových tváří, které dokonale zapadly do skupiny účastníků a vytvořily nové, obohacující akcenty tohoto setkání. Bylo to, jako bychom byli po léta úzce spjatou vystavovatelskou rodinou! Skvělá atmosféra! A jsme rádi, že chtějí být znovu na příštím setkání ve dnech 26. a 27. srpna 2023! Letos bylo podstatně více modelových kolejišť. To inspirovalo nejen děti. Bylo jasné, že děti byly téměř magicky přitahovány těmito modelovými kolejišti! Možná se nám podaří navýšení i v příštím roce?!? Koneckonců, během výstavy se návštěvníci opakovaně identifikovali jako stavitelé modelů tramvají! Máme zde značný potenciál! Mnozí z těchto vynikajících modelářů se zatím neodvažují ukázat své modely veřejnosti. Ale rozhodně by to stálo za to!!!
Němečtí účastníci setkání byli dojati tím, kolik návštěvníků se snažilo komunikovat v němčině! To bylo ohromující a děkují všem těmto návštěvníkům z celého srdce! Oba se stydíme a slibujeme, že uděláme vše pro to, abychom se česky učili dál! Bohužel stále nezvládají tak komunikovat... Čeština není tak jednoduchá!...

Letos jsme měli štěstí na počasí a na dobrou polohu muzea!


Á propos "Muzeum": V neposlední řadě bychom rádi touto cestou poděkovali DPP a pracovníkům Muzea MHD v Praze, protože bez nich by tato krásná akce nebyla možná! Byla to – jako vždy – velmi příjemná a především nekomplikovaná spolupráce! Moc vám za to děkuji! Poděkování za práci patří také organizačnímu týmu akce ve složení Karolína Hubková (dámy vždy na prvním místě!), Miroslav Barnet a Uwe Roloff. Karolína píše další článek, který pak v tomto bodě odkazujeme (obrázek s odkazem, jakmile bude hotový). Jako obvykle budou následovat individuální vystoupení účastníků. V "titulcích" uvádíme několik "out-takes" v sekci "Ze zákulisí". Měli by ukázat, že zábava je pro nás v popředí. Nejsme tuhá údajná elita, ale lidé jako vy a já, kteří se chtějí bavit společně s ostatními! Nedovolíme, aby nás jazyková bariéra nějak omezila! Musíte být blázen pro tento koníček? No, není to podmínka! ale nesmírně to pomáhá! Bavte se při pohledu na obrázky! (Poznámka: malé obrázky jsou miniatury. Klikněte pro úplné zobrazení! Děkujeme autorům snímku Karolíně Hubkové, Svenu Mickleiovi, Rolandu Kovácsovi, Johnu van Rooijovi a Uwe Roloffovi!)
Na závěr zájemci opět najdou seznam vystavovatelů a plán výstavy. Takže: Uvidíme se tam!

Krátké představení vystavovatelů/účastníků v neuspořádaném pořadí:

(Vorschaubild – zum Vergrößern anklicken)

David Pecina

Je jedním z vystavovatelů "1. hodiny" a byli jsme velmi rádi, že tam byl i tentokrát! Bohužel letos přišel o své pěkné malé modelové kolejiště. Slíbil ale, že příští rok představí nové. Jsme zvědaví!

Betexa und Modelarsky Svet 

Novinka letošního roku: Betexa (navzdory dovolené!) s podporou Modelářského Světa. Kromě známých papírových vystřihovánek nabízeli také dílny, kde se ukazovalo, jak rodiče a děti nejlépe sestavují vystřihané archy. Skvělý přírůstek a také souhlasili, že se vrátí příští rok! Těšíme se na to!


(Vorschaubild – zum Vergrößern anklicken)


(Vorschaubild – zum Vergrößern anklicken)

e-Doprava

Novinkou letošního ročníku byli také sympatičtí kluci z e-Dopravy. Zde můžete správně říci, že chlapci už neměli všechny poháry ve skříni! pravděpodobně byly všechny na stole!!!


Ano, zábava je nutností! V každém případě mohou být tito kluci na sebe velmi hrdí, že v mladém věku založili vlastní společnost! Chtějí tam být i příští rok! Děkuji moc a těšíme se na setkání s Vámi!


MB modely 

Miroslav Barnet představil své nové kolejiště, na kterém viditelně pokračoval od letošní výstavy "kleine Bahn ganz groß" v Hannoveru. Koncept tohoto kolejiště je důmyslný a kolejiště se vejde i do dětského pokoje. "Podzemní" smyčka se smyčkou nahoře, ve které je malé depo, spojené dvoukolejnou tratí po okraji. Velmi pěkně provedené a až bude celé hotové: skutečná pastva pro oči! Navíc měl na závěr malý dárek pro všechny vystavovatele! Velké překvapení! Ještě jednou moc děkuji!


(Vorschaubild – zum Vergrößern anklicken)


(Vorschaubild – zum Vergrößern anklicken)

Josef Hubka und Karolína Hubková

Opět, ale ne se stejnými modely! Tak pestrý jako je Karolínin vzhled vždycky, tak rozmanité jsou modely, které představuje! Ti dva ukázali, že je chybou předpokládat, že pokud jste viděli výstavu, už jste viděli všechno! Josef také podvedl vozidla na toto téma. Ale více o tom v "Out Takes"! V každém případě jsme již velmi zvědaví, co Josef udělá nového do svojí sbírky pro příští rok!


Rainer Pelz

Rainer Pelz poprvé představil malý výběr přestaveb modelů známých výrobců modelů a také různé přestavby pantografů. Vzhledem k tomu, že u MBmodely dobře nakupoval, měl by být tento výběr příště určitě ještě rozsáhlejší.


(Vorschaubild – zum Vergrößern anklicken)


(Vorschaubild – zum Vergrößern anklicken)

Jan Wimmer 

Nováček na našem setkání, ale "stará ruka" ve výrobě tramvajových modelů. Ukázal pěkný výběr velmi čistě postavených modelů tramvají. Mimochodem, ukázalo se, že před 20 lety model vozu Ringhoffer ev.č.500 od Luďka Vidíma učil "jezdit". Ano, postavil podvozek tak, aby tento model mohl skutečně jezdit! Skvělý modelářský úspěch! Doufáme, že tam bude Jan i příští rok!Vzorový tramvajový klub DVB AG e.V.

Minimálně dvě známé tváře z loňského roku, nyní s posilami a oficiálně jako klub. Kromě mnoha krásných modelů ukázali drážďanští modeláři také své nové výstavním kolejištěm, které potěší svou kompaktností a přesto pestrým plánem trati. Je to replika kolejiště, které drážďanský klub před mnoha lety postavil pro výrobce modelů tramvají se sídlem v Drážďanech. I toto modelové kolejiště ukazuje, že tramvajový kolejiště se velmi dobře hodí do dětského pokoje. Pro nováčky v modelářství tramvají bylo příjemné vidět, jak kolejiště vzniká. V souladu s tím si drážďanští modeláři přinesli takzvanou "hmatovou tabuli", na které bylo přesně vidět, jak jsou jednotlivé části základu vytvořeny. V příštím roce chce drážďanský klub na setkání nabídnout workshop "Building points for the model system yourself". Jsme nadšení a těšíme se na to!


(Vorschaubild – zum Vergrößern anklicken)


(Vorschaubild – zum Vergrößern anklicken)
Roland Kovács

Nemohl chybět! – náš "šílený" Maďar! Roland nestaví mnoho modelů, ale modely, které pro něj staví s neuvěřitelným odhodláním a mnoha detaily! V jeho T6 jsou také původní stropní dlaždice, dveře se otevírají vpředu a nastavená páka v kokpitu je pohyblivá... Jeho nové modely, které představil "ve výstavbě", také vynikají vysokou úrovní detailů! Bez ohledu na to, co přinese příští rok: budeme se divit!


Széchenyi Vasútmodellezö Klub

Dalším nováčkem na našem setkání je tento maďarský tramvajový klub. Velmi pohodoví a milí muži, kteří hladce zapadli do vystavovatelského týmu, jako by tam vždy patřili! Ukázali krásné tramvajové kolejiště. Trolejové vedení má být v blízké budoucnosti doplněno. Jsme rádi, že se chtějí příští rok vrátit!


(Vorschaubild – zum Vergrößern anklicken)


(Vorschaubild – zum Vergrößern anklicken)

John van Rooij und Ilma Jansone

Mimořádné, co ukázali! Holandského rodáka Johna a jeho dobrou přítelkyni Ilmu, která žije v Lotyšsku, jsme se seznámili v "kleine Bahn ganz groß" v Hannoveru (Sehnde-Wehmingen). Na našem setkání v Praze dostal od kamarádky dva velké modely typu KT4D a ona se inspirovala svou ruční prací, jejíž motivy dokonale zapadají do tématu naší výstavy! Dohodli se také, že se příští rok vrátí.


Dopraní Svet

Další firma, která vyrábí a distribuuje velmi krásné merchandisingové produkty. Jsme rádi, že byli u toho a rozšířili tak nabídku pro vystavovatele i návštěvníky v mnoha směrech. Doufáme, že tam budou i příští rok a že se trochu zbaví zdrženlivosti!

 

(Vorschaubild – zum Vergrößern anklicken)


(Vorschaubild – zum Vergrößern anklicken)

Freunde der Brandenburger Straßenbahn e.V.

"Kluci" ze sdružení poprvé ukázali zcela nové modulové kolejiště svého člena, Svena Mickleie. Sven se při stavbě pravděpodobně inspiroval krásnou meziměstskou tratí liberecké tramvaje?! Uwe Roloff představil své přepracované dioráma Muzea MHD DPP. Zároveň připomněli počátky stavby tramvajových modelů tím, že ukázali T3D papírové modely zesnulého stavitele modelů Franka-Torstena Freiera, narozeného ve Schwerinu, které vytvořil v roce 1970. Nikdo nezačíná jako mistr. Ale pokud nezačnete, nikdy se nestanete mistrem. Jen praxe dělá mistra. Tisk letošních bezplatných výstřižků sponzorovala společnost Verkehrsbetriebe Brandenburg an der Havel GmbH. Moc vám za to děkuji!


„Ze zákulisí“


Jak jsme slíbili, zde je několik obrázků, které ukazují, jaké to bylo "v zákulisí". Možná povzbudí jednoho nebo druhého modeláře, aby se účastnil našich setkání!? Chceme dobrou atmosféru! S námi nemůžete být mimózou, ale měli byste milovat zábavu a rádi se bavit! Přesvědčte se sami!


Za prvé: Jak vzniká náš motiv pro příští rok (prezentace MnJ...):

Za druhé: Dlouhá cesta k napůl rozumné skupinové fotografii! (!!! Obsah všech myšlenkových bublin je fiktivní !!!)
Zde jsou další obrázky, které nejsou vždy vážné.
Nyní víme, proč jsou mřížky ve vstupech do exponátů v muzeu! – kvůli takovým legračním ptákům, jako je spáč Sven, od přátel braniborské tramvaje. Aby se tu neusadili! Jak vidíme, Sven to nedokázal ani v nejmenším zastavit!Někteří meditují na mobilu, jiní ničí litry kávy. Oba mají stejný cíl: vnitřní mír a rovnováhu! – a především: nezabíjejte lidi!...
Zde můžete vidět ničivé důsledky nedostatku kávy! - Totální havárie systému! Nikdy nezapomeňte na tento varovný obrázek! Nedostatek kávy může být život ohrožující! Pokud uvidíte někoho s příznaky nedostatku kávy, pomozte mu! Darujte kávu! Protože káva může zachránit životy! – i jiný život!.Takhle to vypadá, když máte smůlu a stojíte v zadní řadě focení motivu plakátu pro příští rok. Děkuji ti, Johne, za toto svědectví!Náš Rainer Pelz. Jak tam tak seděl, Martin z Drážďan (vymyslel si přezdívku!) mimochodem usoudil, že Rainer je asi spíš „líný kožich“. Uwe měl ten obraz přímo v hlavě a spontánně souhlasil. Je to tak rychlé! No, Rainere, musíš si tím teď projít! Ale podívejte se na to takhle: Ne každý dostane přezdívky! Musíte na to mít!Vlastně jsme si toho nevšimli, ale Braniborsko a naši maďarští přátelé nevědomky oslavili poslední den otevření restaurace ve smyčce muzea.

Nebe také poslalo restauraci jeden pozdrav v podobě duhy.S úžasem smekáme klobouk a říkáme: Respekt!!!Mezi návštěvníky byl pravděpodobně i Batman. Viděl ho někdo?Malý tip: jeden z nich není paže!...

S úžasem smekáme klobouk a říkáme: Respekt!!! Pokud vám to nestačí, je zde také něco málo k vidění zde na M U R k S – Modellbau Uwe Roloff kann Sachen (Odkaz) na Facebooku.


Folie 20

Níže naleznete seznam účastníků a plán výstavy na setkání v roce 2022.
Folie 21

Seznam úcastníku/
Teilnehmerliste/
entry list
Folie 21

Plán vystavovatelu /
Ausstellungsplan/
exhibition plan
Folie 21


(Vorschaubilder – zum Vergrößern anklicken)
Folie 21(Vorschaubilder – zum Vergrößern anklicken)
Folie 21

(Alle Fotos ohne Extra-Angabe wurden von Uwe Roloff gemacht.)
Folie 21