vFolie 5Folie 9 Folie 9
Folie 9
Folie 9

3. setkání modelů tramvají značek Ringhoffer a ČKD 2023 v Muzeu MHD v Praze

Folie 9

ak a je to opět za námi... Do akce zbývaly ještě tři měsíce! Myslím, že všichni dospělí znají tento
fenomén "času" až příliš dobře...ještě tři měsíce


TLetošní setkání se konalo pod zvláštní záštitou.
Náš hlavní polupracující partner, Muzeum MHD DPP slaví 30 let! Chtěli jsme udělat nejlepší výstavu,
jakou jsme kdy měli! Zároveň však nastal problém, že jsme měli málo místa na výstavu, protože kvůli
provozním opatřením v dalších depech nebylo možné přemístit pryč žádná historická vozidla. Nicméně
naši partneři v Muzeu MHD dokázali možné nemožné! Takže se tohoto setkání nakonec zúčastnilo 22
vystavovatelů ze 6 zemí s celkovým počtem 65 účastníků a 10 modelových kolejišť od velikosti N (1:160) po LGB (1:22,5). Na této akci představili své novinky více než 2 výrobci! První byl na straně firmy MBmodely, připravovaný model Škoda 15T, který měl svůj "roll-out" na výstavě a na druhé straně to yla firma HALLING modely, která představila model historické tramvaje Ringhoffer speciálně vyrobené pro tuto výstavu s číslo 109 DPP a nabídl jej zde k prodeji. Dalším problémem bylo, že oblíbená restaurace v otočné smyčce muzea již neexistuje a nabídka občerstvení pro vystavovatele proto nebyla optimálně zaručena. I zde pan Malík, ředitel Muzea MHD, přišel s řešením. Navrhnul na společné
schůzce s Miroslavem Barnetem, Ondřejem Láskou a Uwe Roloffem využít profesionálního cateringu a
také toto řešení zaslal do dopravního podniku. Přestože se Muzeum na takové akce nepřipravovalo z
hlediska zásuvek, Muzeum MHD vše perfektně zajistilo. Na závěr i letos musíme říci: Jsme hrdí a zároveň vděčni, že může spolupracovat s takovými skvělými partnery! A pak je to prostě zábava dělat takové věci společně s těmito opravdu velmi angažovanými kolegy z Muzea! Jako malé poděkování jsme se rozhodli předat narozeninové "přání". Výstavu překlenul jako transparent, který všichni účastníci
podepsali .Gratulujeme k 30. výročí muzea!


Na základě této spolupráce proto se těšíme na další budoucí spolupráci. a těšíme se na nejbližší termín!
V následujícím textu je uvedena malá, ilustrovaná recenze. Seznam účastníků a plán výstavy zde najdete také. Bavte se prohlížením! Novinka letošního ročníku: letošní reklama byla s porovnáním s prvními dvěma ročníky mnohem lepší a také rozšířenější. To byla v neposlední řadě zásluha našeho hlavního podporujícího partnera Muzeum MHD a našich účastníků!První dva obrázky ukazují reklamy, které – další letošní novinka – vytvořili profesionálové z DPP.


Obrázek 6 ukazuje náš předložený návrh, který je součástí reklamy. V kronice zaslouží být i zmínka o malovaných obrázcích... (PS: obrázky jsou ručně kreslené Uwem a nejsou produktem žádné aplikace!).

Příspěvek s reklamou na naší akci dokonce zveřejnila městská část Praha 6 na své sociální síti.


Kromě této reklamy i naši účastníci také výstavu propagují! Takto přinesl HALLING modely na svých webových stránkách odkaz na
účast na naší akci a odkaz na naše webové stránkyDavid Černý z Miluju Prahu s.r.o. sdílel akci na své stránce a přinesl zajímavé živé reportáže z akce! To bylo docela vynikající!
Naši maďarští přátelé také sdíleli událost na sociálních sítích a zvali všechny na akci! Zdeněk ze Škoda Nekoupit také přinesl ilustrovaný vzkaz na svou facebookovou stránku a pozval na výstavu: „Zastavte se“. René Felgentreu z Německa tuto akci pravidelně propagoval. A také na facebookové stránce "M U R K S –Modellbau Uwe Roloff..." byla pravidelně inzerována. Na velkém německém modelovém tramvajovém fóru na stránkách Janovy modelové tramvaje (odkaz) byl odkaz také a znovu poukázal na tuto událost.


A tento seznam rozhodně není vyčerpávající. To znamená, že naší výstavu navštívilo 400 návštěvníků v sobotu a 878 návštěvníků za celý víkend. Společné úsilí v oblasti public relations! A to je fajn… Toto je
třetí ročník akce tohoto druhu v České republice a všichni můžeme být velmi hrdí na to, čeho jsme společně dosáhli!
O to, aby naše těla i duše zůstaly pohromadě a nezemřeli hlady, se postarali tito dva: Veronika Kolářová a její manžel. Vždy byli dobrosrdeční a pracovití, starali se o fyzickou pohodu
vystavovatelů a návštěvníků. Také se postarali o stoly a židle na výstavě.
Mnoho účastníků si pochutnalo na službě "jídlo až k modelovým kolejištím" Velice vám děkuji za vaše odhodlání! Bohužel se letos kvůli pracovním povinnostem nemohl zúčastnit náš kamarád Jozef Hubka. Nicméně se na této akci velmi angažoval. Přišel s nápadem na speciální vyhlídkovou jízdu s tramvají K2 všechny vystavovatele s a také vše zorganizoval. Jako řidič nám poskytl místa vhodná k fotografování Lišák Ayumu Černý, na Instagramu známější jako "miwako_the_prague_tram_fox". Jak bylo možné zastavení tramvaje, mohli jsme fotografovat v místech, v ulicích kde byly tyto tramvaje vyráběny, zkoušeny. Při jedné zastávce Uwe spontánně přesvědčil k focení i náhodnou osobu, která procházela kolem zastávky během fotografické zastávky . I náhodné setkání se skupinou v krojích vedlo ke společnému focení. K tomu všemu byl i hudební doprovod! Kromě toho bylo možné pozorovat, že široká škála kolemjdoucích měla vždy možnost si tramvaj také vyfotit. Byla vybrána krásná trať pro jízdu..
Nyní přejděme k jednotlivým účastníkům v pořadí podle oficiálního seznamu účastníků:
I. René Felgentreu a Stefan Dersch

Tvůrcem kolejiště je René Felgentreu. Na tomto setkání byl poprvé a bez problémů zapadl do vystavovatelského souboru, jako by byl navždy součástí "rodiny". – již jsme se znali, Po pravdě řečeno, bylo to spíše tak, že nastal čas, aby se konečně zúčastnil tohoto setkání v Praze! Nejen jeho kolejiště, ale ijeho modely inspirovaly návštěvníky. Jeho partner na výstavě Stefan Dersch. Stefan byl návštěvníkem setkání už loni. Nyní prezentoval letos také nejnovější model ve své sbírce: prototyp T5, který byl vyroben v roce 1973 a oslavil tak letos 50. narozeniny.

II. Modely MJMichal Jirásek staví krásné modely společně s Janem Rychtárem. A nepíšu to jen, protože podobný vkus máme samozřejmě i ve vozidlech. Na schůzce představil výběr těchto skvělých modelů. Rád bych jeho jeden nebo dva modely vzal domů a sám se k němu připojil. Je také možné u něj zadat další objednávky! V tomto ohledu by pro nás mělo být v budoucnu připraveno něco vzrušujícího…Počkejte! Budeme například zjišťovat, zda to bude nějaký pražský doplněk... Jakmile něco bude, okamžitě se ohlásím. Tak se nechte překvapit!
III. škoda nekoupit"Nesni svůj život, žij svůj sen!" – Zdeněk měl asi nejúžasnější stánek ze všech. Ale nechtěl si se mnou vyměnit lehátko! Co ještě může nabídnout? Ach... Podívejte se sami! (Odkaz na obchod) Stojí to za to!
IIV. MBmodely – Miroslav Barnet


Miroslav Barnet je součástí organizačního týmu tohoto setkání. "Mimochodem" je také v současné době výrobcem plastikových modelů značek Ringhoffer a Tatra. Nyní rozšířil svůj sortiment o značku Škoda. Jeho nejnovější model, Škoda 15T, měl na výstavě světovou premiéru. V malém, prezentace velmi úspěšného a uceleného modelu proběhla v zářném kruhu. Věnujte mu velkou pozornost. Buďte zvědaví na zahájení prodeje! Pro více informací a produktů se stačí podívat na jeho webové stránky (Odkaz). Věřte mi: i když teď nechcete nic kupovat... Po návštěvě jeho stránek, budete nakupovat chtít…
V. Széchenyi Vasutmodellezö Klub

Naši "kluci" z Budapešti (Maďarsko) byli součástí party i letos. Představili se s obrovským tramvajovým kolejištěm – a to ani nebyla celá možná velikost! Stále je co zlepšovat. Byl jsem ujištěn. No, jsme zvědaví, co naši maďarští přátelé udělají do příště. Pojďme kouzlit…! Jedna věc je jistá: bude to prostě dobré a těšíme se na vás!

VI. HALLING modelyVlastně o tomto vystavovateli nemusím nic víc psát. Každý fanoušek tramvají je zná je to rakouská firma. Jednotlivé díly, systémová řešení, modely, pohony, příslušenství... ve společnosti HALLING Neexistuje žádný způsob, jak obejít jejich výrobky! Letos byli na našem setkání poprvé a v krátké době měli dokonce pro výstavu speciální nový model! Historickou tramvaj Ringhoffer číslo 109 (DPP), kterou můžete obdivovat i v rozsáhlé expozici Muzea MHD. Doufáme, že účast této tradiční firmy na našich setkáních nebyla "jednorázovým zázrakem", ale stane se tradicí! Pokud jste to zmeškali, můžete jednoduše procházet zde (odkaz) znovu ve svém volném čase.

VII. Jan WimmerJan je jedním z věrných vystavovatelů tohoto setkání a máme z toho velkou radost! Opravdu vynikající český modelář, kterého doufáme, že v příštích letech od něj uvidíme ještě mnohem více! Na svém stánku také prezentoval modely Jana Čížka.

VIII. FdBS – Freunde der Brandenburger Straßenbahn e.V.

Přátelé braniborské tramvaje letos také nabídli více radosti z jízdy! S Andrém a Silkem - další dva členové spolku přijeli do Prahy. Zvýraznění na jejich části není jemálo, všude dotažené do podrobnosti. Ne, věnují zvláštní pozornost funkčnímu osvětlení. Všude je něco blikajícího a zářícího, což se dětem obzvláště líbilo. Na druhé straně Sven, (ano, to je správce webu zde) představil nové části kolejiště a modely. Jeho slabostí jsou nápadité přestavby vozidel ČKD, které má v barvách buď DPP, nebo Liberce. Co mnoho lidí neví: přátelé braniborské tramvaje se nestarají jen o modely, ale také o zachování originálů! Léta bojují za zachování T2D a B2D vozidel vyrobených v Praze v jejich rodném městě ve svém rodném městě Braniborsko an der Havel.

IX. Kate Miháliková – Japonské N


Kate byla na výstavě poprvé a představila modely Tatra ve velikosti "N" (1:160) na kolejišti. Všechny modely byly také k dispozici ke koupi. Myslíme si: to má potenciál a jsme velmi nadšeni!

X. M.U.R.k.S. – Modellbau Uwe Roloff kann Sachen…


Iniciátor této akce a nejdůležitější osoba v organizačním týmu, stejně jako člen Spolku "Freunde der Brandenburger Straßenbahn e.V." (Přátelé Braniborské Straßenbahn e.V.) poskytoval v rámci svých skromných možností obrovský model. Pro letošní mítink postavil jednu z nejslavnějších pražských restaurací: "U Slona" v Sedlci, která byla postavená ve tvaru obrovského slona a dnes již bohužel neexistuje. Představil také své již známé dioráma střešovického depa – Muzeua MHD a mimo jiné i model prototyp vozu T2D z ČKD Praha v posledním stavu jako autoškola číslo 334, Verkehrsbetriebe Brandenburg an der Havel GmbH. Jeho tramvajová vystřihovánka byla i letos pro děti zdarma, a i letos se rozdávala jako horké koláče. Na konci víkendu byly rozdány všechny. Je třeba také zmínit, že tyto vystřihovánky mají každý rok malé rozdíly. Nikdy nejsou stejné! (

XI. Roland KovácsŽertem a zároveň mu uctivě říkáme "naše bláznivé Maďarsko", protože stále nemůže se přenést přes skutečnost, že v jednom ze svých modelů H0 má pohyblivé dveře a detaily kabiny v reálném provedení (!!) To je modelářství ve své vlastní třídě! Samotný vlastnoručně vyrobený obal již stojí za to vystavovat / vidět! A mezitím nezahálel! Představil například nová vozidla, která byla také vynikající kvality! Určitě nejen nakazil návštěvníky, ale také jednoho z účastníkůspolečníků, který oznámil, že si na příští schůzku postaví vlastní vozidla a chce je vzít příště s sebou. Myslíme si, že je to mimořádně dobré! Jen pokračujte v dobré práci!!

XII. Modelářský tramvajový klub DVB AG e.V.


Opět ukázali krásné modely a bylo vidět, jak pokročili drážďanští přátele s jejich kolejištěm ve srovnání s loňským rokem! Nebo?... Ne, kdo se podívá na jejich webové stránky (odkaz), zjistí, že mají mnohem více co ukázat a nabídnout než jen dvě části kolejiště! Hrozně velkou radost jsme měli nejen z obnovené účasti našich společenských přátel z Drážďan, ale také z toho že Martin připravil malý základní kurz "Konstrukce ovládání kolejiště"! Byl velmi poučný a odhalující! Máte-li zájem příště, dejte nám prosím vědět včas! Jinak je výměna zkušeností vždy nedílnou součástí všech účastníků tohoto setkání!

XIII. John van Rooij a Ilma Jansone


Tito dva by měli být také dobře známi věrným čtenářům z minulých událostí. Jste známí! Ilma inspiruje svými různými řemesly na téma tramvají značek Ringhoffer a ČKD-Tatra, zatímco John zatím zastupuje oddělení "Zahradní železnice". Letos tramvaje velikosti LGB obsadily velmi zvláštní prostor: ložnou plochu historického pracovní vozu Ringhoffer ev.č. 4053!

XIV. Miluju Prahu s.r.o.Byli tam poprvé – a doufám, že ne naposledy! – fotografové/tým kolem Davida Černého a Kláry Hášové. Pokud milujete Prahu, určitě znáte webové stránky, kalendáře atd. Miluju Prahu! Název mluví za vše a vy můžete cítit tuto lásku k městu Praze! Již nějakou dobu mají také hrnky s motivy pražských tramvají. Takže: Pokud máte rádi Prahu, určitě nepřijdete na tuto stránku (odkaz) přes!

XV. denkmalTRAMRonny Winter představil typické místní dopravní a tramvajové příslušenství pro stavbu zařízení a dioramat. Přitom ukázal zajímavé přístupy, které jsou poměrně dobrou alternativou k řadě velkých výrobců a zaplňují mezery v nabídce! Myslíme si, že je na správné cestě!

XVI. Dopravní svět s.r.o.K naší velké radosti byla tato mladá merchandesignová společnost i letos u toho a celkovou rozmanitost produktů na tomto setkání završil velmi pestrou nabídkou. Velmi přátelský tým, který, jak doufáme, bude i v budoucnu stálými účastníky této akce. Akce zahrnuje! Pokud jste na setkání nebyli, měli byste se zastavit zde (odkaz)! Každý pak s širokou škálou nabídek "od ponožek" má zaručeno, že i zde najde to, co hledá

XVII. Vít MayerNovinkou letošního ročníku byl Vít Mayer se svými dvěma dětmi. Bylo opravdu potěšením vidět je na sledovat provoz jejich modelovém kolejišti! Opravdu vám to zrychlilo tep! Ukázal, co jsme hledali. Dopřát dětem hravou radost ze smysluplného koníčku! Navíc je napadlo, že na co jsme všichni (s výjimkou firmy Halling) zapomněli! –Jídlo jako od maminky! Pan Mayer poslal svojí malou dcerau k dalším vystavovatelům a nechal je rozdávat sladkosti zdarma! To bylo opravdu roztomilé ve všech smyslech tohoto slova! Přiznávám, že se všemi skvělými modelkami a vystavovateli to byli moji tajní favorité! A doufám, že tam budou znovu příště!! (

XVIII. e-DopraváZapojeni od začátku a věrní nám: sympatičtí "kluci" kolem Jakuba Königsmarka! Barevný sortiment široké škály reklamních produktů, kde lze opět pozorovat růst! Navíc modely... Co na to říct?! Bylo fajn, že jsou zpátky a teď jsou nedílnou součástí účastnické "rodiny!! A možná si příště budete moci koupit půllitr s motivem tramvaje. (Třeba Tatra nebo Ringhoffer) ?!

XIX. David Pecina a Martin Mendl


Nejdřív to tak nevypadalo, ale pak se ti dva přece jen přihlásili! Mám z toho velkou radost, protože jsou vlastně již součástí tohoto setkání. Nějak to není stejné, i když jen jeden z těch dvou chybí! David nikdy nepřestane udivovat novými kreativními nápady!! Poté, co viděl své první upravil koncept mého „slonního“ panel, tentokrát představil skládací modelové kolejiště , jednoduše složit a pověsit! Nezapomněl však vytvořit pěkné detaily! Pro mne je Martin stále jedním z nejlepších modelářů, které znám. Jsme-li všichni rádi, aby v modelu znovu vytvořil otevřené střešní poklopy, takže je také staví pohyblivé!! – jen jeden příklad z mnoha... Jeho původní Trabant, se kterým přijel, je skvěle restaurován! Vozidlo s rokem výroby z rok 1978 vypadá jako čerstvě sjíždějící z montážní linky závodu ve Zwickau. Společně s restaurovanou Škodou Vladimíra Číhala to byl další vrchol letošního setkání! Prostě skvělé!!

XX. Matthias Pietschmann und André Ludwig


Spousta zábavy a rozmanitosti na malém prostoru! – tak se prezentoval systém Matyáše Pietschmanna, na které André Ludwig také mohl čas od času jít za kontrolorem. Ten je charakterizován mimochodem, zodpovědností za "KBGG" příští rok (2024) v Plavně. Účastníci a zájemci jsou vítáni, můžete ho kontaktovat s důvěrou! On to udělá. - Věř mi! Já ho znám! Jinak vše potřebné najdete zde

XXI. Region v modeluTato sympatická dvojice tam byla také poprvé: Jens a Daniela Winnigovi. Jejich zaměřením a sortimentem byla tramvajová literatura. Osobně mi chyběly velké modely Tatra od AvD, které ve svém sortimentu. V každém případě doufáme, že se jim tady v Praze moc líbilo a dokážou představit další účast!

XXII. Wimmerholz Modelle Weinböhla


Mirko Döring a Alena Lund z Wimmerholz Modelle tam byli také poprvé. Jejich dostupný sortiment byl malý, ale v pořádku!! Pohon podvozku by měl být nesmírně zajímavý pro mnoho modelů tramvají a zejména pro příznivce Tatry! Ale i sortiment pro děti, který Alena vyrábí, který je k vidění, si jistě najde své milovníky! V každém případě se těšíme na to, co je ještě čeká!

XXIII. Michal Šole a Petr Jordanov


I zde byly na tramvajovém okruhu předváděny velmi čistě postavené modely! Na závěrečné setkání poznámka zamýšlená jako vtip "vymstí" těmto dvěma. Koneckonců osvědčení o účasti bylo rozdáno, řekl Uwe, kdo je nyní zapomenut, ať se ozve.. A tito dva se ozvali... Certifikát o jejich účasti bude samozřejmě předán později a v tomto okamžiku vás žádáme o shovívavost.

Na závěr ještě jednou srdečné poděkování VŠEM účastníkům a podporovatelům! Bylo to s vámi hezké! Doufáme, že vás příští rok všechny potkáme na výstavě! Do té doby Vám přejeme: mějte se hezky a hodně štěstí s vašimi projekty!
A pokud máte nějaké návrhy a vylepšení, dejte nám vědět..Za organizační tým: Všechno nejlepší! S pozdravem Uwe
PS.: Ještě více je na Facebooku na "M U R k S – Modellbau Uwe Roloff" (Odkaz). Zde mimo jiné najdete,
"Neoficiální a záměrně odlišná retrospektiva"!Níže naleznete seznam účastníků a plán výstavy na setkání v roce 2023.
Folie 21

Seznam úcastníku/
Teilnehmerliste/
entry list
Folie 21

Plán vystavovatelu /
Ausstellungsplan/
exhibition plan
Folie 21


(Vorschaubilder – zum Vergrößern anklicken)
Folie 21(Vorschaubilder – zum Vergrößern anklicken)
Folie 21

(Pokud není uvedeno jinak: všechny fotografie Uwe Roloff)
Folie 21